Všetky články

Evidencia

Ktoré znaky králikov reagujú na selekciu: dedivosť pre chovateľa

Rast a živá hmotnosť na selekciu reagujú, veľkosť vrhu takmer nie. Prechádzame publikované odhady dedivosti znak po znaku, vysvetľujeme, čo h² chovateľovi hovorí a čo nie, a ukazujeme, prečo sa znaky vrhu zlepšujú kŕmením a krížením, nie vyraďovaním — a akú plemennú evidenciu si to všetko vyžaduje.

Posledná revízia:

Kľúčové čísla

Dedivosť počtu mláďat pri narodení
0,11 (95 % IS 0,10 – 0,13), súhrnne z 49 odhadov
Dedivosť počtu mláďat pri odstave
0,09 (0,07 – 0,10) — najnižšia z meraných znakov
Dedivosť jatočnej hmotnosti
0,18 (0,14 – 0,23) — najvyššia z piatich súhrnných
Dedivosť hmotnosti v 8 týždňoch
0,31; 0,34 pre hmotnosť pri predaji
Dedivosť priemerného denného prírastku
0,21 – 0,27 v panónskych líniách
Odozva — veľkosť vrhu
+0,77 ± 0,27 odstaveného na vrh za deväť generácií
Odozva — rýchlosť rastu
49,8 proti 45,9 g/deň voči kryokonzervovanej kontrole
Bezpečné tempo príbuznosti
Pod 1 % na generáciu; efektívna veľkosť populácie nad 50

Ktoré znaky na selekciu reagujú a ktoré nie

Rast a živá hmotnosť na selekciu reagujú, veľkosť vrhu takmer nie. Metaanalýza z roku 2024, ktorá spojila 147 odhadov dedivosti z 34 prác publikovaných v rokoch 1992 – 2022, uvádza pre jatočnú hmotnosť h² = 0,18 (95 % IS 0,14 – 0,23), pre počet mláďat vo vrhu pri narodení 0,11 (0,10 – 0,13) a pre počet pri odstave 0,09 (0,07 – 0,10). V jednotlivých chovoch klesli znaky vrhu až na 0,02 – 0,05.

Tento rozdiel je to najužitočnejšie, čo má kvantitatívna genetika chovateľovi králikov povedať. Dedivosť je podiel viditeľnej premenlivosti znaku, ktorý sa odovzdáva ako aditívna genetická hodnota, teda priama miera toho, koľko z rozhodnutia o vyradení naozaj dorazí do ďalšej generácie. Pri h² = 0,30 sa prenesie približne tretina prevahy ponechaných zvierat. Pri h² = 0,05 bolo devätnásť dvadsatín toho, podľa čoho ste zvieratá zoraďovali, krmivo, sezóna, umiestnenie klietky a náhoda.

Jednotlivé štúdie kladú rastové znaky sústavne nad znaky vrhu. Živá hmotnosť v 8 týždňoch vyšla 0,31 a hmotnosť pri predaji 0,34 v chove novozélandských bielych v Egypte; priemerný denný prírastok sa pohyboval medzi 0,21 a 0,27 v panónskych líniách v Kaposvári; prírastok od narodenia do 90 dní dosiahol 0,31 u dánskych bielych. Znaky vrhu sa v tom istom časopise pohybujú od 0,02 do 0,19 a zhlukujú sa okolo 0,10.

  • Počet mláďat pri narodení — súhrnná h² 0,11 (95 % IS 0,10 – 0,13), z 49 odhadov
  • Počet mláďat pri odstave — súhrnná h² 0,09 (0,07 – 0,10), z 33 odhadov
  • Hmotnosť vrhu pri narodení — súhrnná h² 0,11 (0,09 – 0,14)
  • Hmotnosť vrhu pri odstave — súhrnná h² 0,11 (0,07 – 0,14)
  • Jatočná hmotnosť — súhrnná h² 0,18 (0,14 – 0,23), najvyššia z piatich
  • Živá hmotnosť v 8 týždňoch — 0,31 u novozélandských bielych; pri predaji 0,34
  • Priemerný denný prírastok — 0,21 – 0,27 v panónskych líniách, 0,11 v syntetickej línii
  • Prírastok od narodenia do 90 dní — 0,31 u dánskych bielych

Čo pre vás h² znamená — a tri veci, ktoré neznamená

Dedivosť je pomer: aditívny genetický rozptyl delený celkovým fenotypovým rozptylom, odhadnutý v jednej populácii, v jednom prostredí, v jednom okamihu. Odpovedá na úzku otázku: ak zoradím zvieratá podľa toho, čo viem odmerať, a nechám si tie najlepšie, koľko z tejto výhody zdedí ich potomstvo? Všetko ostatné sa do toho čísla pridáva zvonka.

Neopisuje jednotlivé zviera: nedáva zmysel tvrdiť, že 31 % osemtýždňovej hmotnosti konkrétneho králika je genetických — je to len výrok o tom, prečo sa zvieratá v danom chove medzi sebou líšia. Ani sa neprenáša medzi chovmi. Tá istá metaanalýza zistila indexy heterogenity 90 % pre počet mláďat pri narodení a 96 % pre hmotnosť vrhu pri odstave: odhady sa medzi štúdiami rozchádzali veľmi silno, presne ako sa dá čakať od parametra závislého od miestneho manažmentu. Prehľad interakcie genotyp – prostredie u králikov a ošípaných to potvrdzuje z druhej strany: horúčava, sezóna a typ ustajnenia menia poradie genotypov, takže zvieratá treba hodnotiť v podmienkach blízkych tým, v ktorých budú pracovať.

A nízka dedivosť neznamená, že gény nehrajú rolu. Znamená, že fenotyp zle ukazuje na genotyp, takže selekcia musí byť nepriama — cez príbuzných, cez opakované záznamy tej istej samice, cez kríženie — a nie pohľadom na posledný vrh jednej králice. Príklad FAO pre králiky je jednoznačný: keďže veľkosť vrhu je slabo dedivá, selekcia sa má opierať o priemer najmenej troch po sebe idúcich vrhov, nie o jeden.

  • h² je vlastnosť populácie a prostredia, nie jednotlivého zvieraťa
  • Vysoká h² znamená len to, že fenotyp dobre predpovedá plemennú hodnotu
  • Nízka h² neznamená, že znak nemá genetický základ
  • Odhady z cudzieho chovu sú vodidlo, nie číslo vášho chovu
  • Znaky s nízkou h² si vyžadujú opakované záznamy alebo údaje o príbuzných

Rast: znaky, ktoré sa za váženie odvďačia

Rast na selekciu odpovedá spôsobom, akým veľkosť vrhu nikdy neodpovedala. V španielskej syntetickej línii selektovanej na denný prírastok sa odozva merala proti skutočnej kontrole: embryá zmrazili v 3. a 4. generácii, rozmrazili a odchovali súbežne s 10. generáciou. Selektované zvieratá rástli 49,8 g/deň proti 45,9 g/deň v kontrole a dosahovali 2350 g jatočnej hmotnosti proti 2180 g. Je to zhruba 8 % rastu navyše, získaných v siedmich generáciách a overených, nie predpokladaných.

Francúzsky pokus s divergentnou selekciou na živú hmotnosť v 63 dňoch, s kryokonzervovanou kontrolou odchovanou súbežne s 5. generáciou, uvádza h² = 0,22 pre selekčné kritérium na 4754 zvieratách a čisto oddelil vysokú a nízku líniu. Záver FAO sa s teóriou zhoduje: hromadná selekcia na rast po odstave postupuje rýchlejšie než selekcia na veľkosť vrhu, lebo znak je dedivejší a meria sa u oboch pohlaví — čo zdvojnásobuje výberovú základňu.

Dve výhrady. Skoré hmotnosti nie sú celkom znakom samotného mláďaťa: materské genetické efekty vysvetlili 14 – 32 % fenotypového rozptylu pri odstave a v 70 dňoch v indickom chove novozélandských bielych a spoločný efekt vrhu vysvetlil 60 % rozptylu prírastku pred odstavom u dánskych bielych. Vážte pri odstave, ale selektujte podľa neskorších hmotností. A odozva nie je nekonečná: otcovská línia selektovaná na prírastok po odstave počas 37 generácií a overená proti vitrifikovaným embryám sa medzi 19. a 37. generáciou spomalila na 0,113 g/deň na generáciu — autori to čítali ako vyčerpanie znaku.

  • Hmotnosť pri odstave (42 dní) — h² 0,42, ale 14 – 32 % rozptylu je materských
  • Živá hmotnosť v 70 dňoch — h² 0,40; v 135 dňoch — h² 0,27
  • Hmotnosť v 63 dňoch — h² 0,22 na 4754 zvieratách v divergentnej selekcii
  • Odmeraná odozva — 49,8 proti 45,9 g/deň a 2350 proti 2180 g
  • Prírastok pred odstavom — 60 % rozptylu dával vrh, nie jedinec
  • Po 37 generáciách odozva klesla na 0,113 g/deň na generáciu

Veľkosť vrhu: znak, na ktorý selektujú všetci a nepohne ním nikto

Súhrnná dedivosť počtu mláďat pri odstave je 0,09 a v reálnych chovoch klesá ešte nižšie: brazílska uzavretá populácia uvádza priamu dedivosť 0,02 – 0,05 pre reprodukčné znaky a znaky vrhu a egyptský chov novozélandských bielych 0,05 pre počet pri narodení. Dánske biele dali 0,188 pri narodení a 0,081 pri odstave. Nech vezmete ktorýkoľvek odhad, viac ako deväť desatín rozdielu medzi vrhmi dvoch samíc nie je aditívne genetických.

Čo to prináša v praxi, bolo odmerané. Materskú líniu selektovanú na počet mláďat pri odstave po deviatich generáciách porovnali s rovesníčkami z kryokonzervovaných embryí — najčistejší dostupný dizajn. Priama odozva bola 0,77 ± 0,27 odstaveného mláďaťa navyše na vrh za celých deväť generácií. Je to skutočný, štatisticky podložený pokrok — a zároveň asi jedna dvanástina mláďaťa na generáciu, dosiahnutá výskumnou stanicou s rodokmeňmi, zmrazenou kontrolou a hodnotením metódou BLUP.

Aritmetika FAO súhlasí. Pri hromadnej selekcii podľa priemeru prvých troch vrhov a ponechaní 25 % samíc je očakávaný zisk 0,15 odstaveného na generáciu; pridanie údajov sestier a matky ho zdvihne na 0,19. Za desať generácií je to asi +1,5 mláďaťa, čo FAO považuje pre drobných chovateľov za zmysluplné. Opakovateľnosť vysvetľuje prečo: 0,40 proti dedivosti okolo 0,10 znamená, že väčšinu toho, čo robí samicu trvale dobrou, tvorí trvalé prostredie a jej vlastná história, nie niečo, čo odovzdáva.

  • Počet pri narodení — 0,188 (dánske biele), 0,11 (súhrnne), 0,05 (egyptské NZB)
  • Počet pri odstave — 0,081 (dánske biele), 0,09 (súhrnne), 0,02 – 0,05 (Botucatu)
  • Opakovateľnosť ~0,40 proti h² ~0,10 — stálosť samice nie je genetická
  • Deväť generácií cielenej selekcie: +0,77 ± 0,27 odstaveného na vrh
  • Očakávanie FAO: +0,15 až +0,19 na generáciu, asi +1,5 za desať

Na čo veľkosť vrhu naopak reaguje: kŕmenie, kondícia a kalendár

Veľkosť vrhu je súčinom dvoch zložiek — miery ovulácie a prenatálneho prežívania — a obe ovláda to, čo chovateľ riadi priamo. Prehľad dôkazov z roku 2023 zistil, že obmedzenie krmiva a skrátenie svetelného dňa znižujú mieru ovulácie, zatiaľ čo dobrá telesná kondícia, poradie vrhu a vek samice ju zvyšujú. Obmedzenie krmiva a tepelný stres znižujú aj embryonálne a fetálne prežívanie a donosenie závisí od dobrého prekrvenia maternice a dostupného priestoru v maternicovom rohu.

Ten istý prehľad dokumentuje najpoučnejší neúspech v chove králikov. Miera ovulácie bola navrhnutá ako nepriame selekčné kritérium práve preto, že je dedivejšia než veľkosť vrhu samotná. Selekcia zabrala — ovulácia stúpla — ale veľkosť vrhu ju nenasledovala, lebo s rastom ovulácie sa zhoršovala kvalita oocytov a prenatálna mortalita zisk pohltila. Selekcia na kapacitu maternice, druhá zjavná nepriama cesta, veľkosť vrhu takisto nezvýšila.

Znak, ktorý sa selekcii bráni, teda najlepšie odpovedá na chov. Samica v dobrej kondícii, na neobmedzenom krmive, v maštali, ktorá sa neprehrieva, predčí geneticky totožnú samicu držanú zle o rozdiel oveľa väčší, než by priniesla dekáda selekcie — čo je argument za zaznamenávanie podmienok chovu popri vrhoch, nie proti evidencii.

  • Zvyšujú ovuláciu — dobrá kondícia, vyššie poradie vrhu, dostatok svetla
  • Znižujú ju — obmedzenie krmiva, krátka svetelná perióda
  • Znižujú prenatálne prežívanie — obmedzenie krmiva, tepelný stres
  • Selekcia na mieru ovulácie znak zdvihla, veľkosť vrhu nie
  • Selekcia na kapacitu maternice veľkosť vrhu takisto nezvýšila

Heteróza: prečo komerčné farmy kupujú kríženecké samice

Ak veľkosť vrhu nereaguje na selekciu, zareaguje na kríženie. Úplný dialelný kríženec štyroch španielskych materských línií, analyzovaný na 34 546 vrhoch od 7111 samíc na štyroch farmách, priniesol heterózu až 1,05 mláďaťa v celkovom počte narodených a 1,11 v počte narodených živých pri najlepšej kombinácii a ďalej 0,90, 0,70 a 0,58 odstavených navyše pri troch ďalších. Postavte to vedľa 0,77 odstaveného, kúpeného deviatimi generáciami vnútrolíniovej selekcie, a komerčná logika kríženeckej samice je okamžite zrejmá: jedno rozhodnutie o pripustení dá toľko ako dekáda vyraďovania.

Heteróza je jav materský a reprodukčný, nie rastový, a literatúra je tu nezvyčajne jednoznačná. V analýze rastu toho istého dialelu bola materská heteróza celkovo záporná: kombinácia AH strácala 53 g živej hmotnosti v 43 dňoch a 3,5 g/deň prírastku medzi 28. a 42. dňom, čo autori pripisujú kladnej heteróze pre veľkosť vrhu — viac mláďat pri tej istej samici znamená menej mlieka na každé. Samostatný španielsky pokus s krížením zameraný na rast po odstave, príjem krmiva a konverziu krmiva nenašiel významnú ani heterózu, ani materské efekty pri žiadnom sledovanom znaku.

Odtiaľ štandardná komerčná štruktúra: kríženecké samice pre veľkosť vrhu a materské vlastnosti, selektovaná otcovská línia pre rast a všetky mláďatá z terminálneho pripustenia idú na trh, nie späť do chovu. FAO opisuje tú istú rodinu schém pre drobných chovateľov — jednoduché dvojplemenné kríženie so samcom zvonka, trojplemenné kríženie s kríženeckou samicou alebo rotačné kríženie, ktoré chovateľovi dovolí odchovať si vlastné samice na obmenu a nakupovať len samcov.

  • Dvojplemenné terminálne — miestne samice × kúpený mäsový samec, všetko na bitúnok
  • Trojplemenné — kríženecká samica AB pripustená terminálnym samcom línie C
  • Rotačné — striedanie plemien samcov; samice na obmenu si odchováte sami
  • Syntetická línia — skrížiť, potom plemeniť v sebe a udržať polovicu heterózy
  • Heterózu čakajte pri znakoch vrhu, nie pri raste po odstave

Intenzita selekcie, generačný interval a miera obmeny stáda

Ročný genetický zisk je presnosť krát intenzita selekcie krát genetická smerodajná odchýlka, delené generačným intervalom — a tri zo štyroch členov určuje spôsob, akým chov funguje. Presnosť plynie z kvality evidencie a z toho, či využívate údaje príbuzných; intenzita z toho, aký malý podiel kandidátov si necháte; interval z toho, akí starí sú rodičia v priemere v čase narodenia svojich nástupcov.

V schéme FAO sa ponecháva 25 % samíc ako matiek budúcich samíc, čo dáva intenzitu selekcie 1,27, a 10 % ako matiek samcov, čo dáva 1,75; pri tomto tempe je generačný interval 10 – 12 mesiacov uskutočniteľný. Reálne chovy sú blízko: osemnásťročná analýza rodokmeňov uzavretej populácie novozélandských bielych namerala priemerný generačný interval 1,49 roka. Skrátenie intervalu na polovicu zdvojnásobí ročný zisk pri rovnakom selekčnom tlaku — preto nukleové chovy pripúšťajú samice na obmenu skoro.

Práve miera obmeny robí intenzitu možnou a králiky sú v tomto ohľade nezvyčajne dobre zásobené. Sledované produkčné jednotky vyraďujú v priemere 112 % samičieho stáda ročne, najproduktívnejšie 126 %, pričom mesačná miera vyraďovania 8 – 10 % nie je výnimkou. Celé samičie stádo tak či tak meníte každý rok. Otázkou je len to, či sú nástupkyne dcérami vašich najlepšie evidovaných samíc, alebo jednoducho tými, ktoré boli poruke — a o tom rozhoduje výlučne to, či viete, ktorá samica dala ktorého králika.

  • Ponechajte 25 % samíc ako matky budúcich samíc — intenzita i = 1,27
  • Ponechajte 10 % ako matky samcov — i = 1,75
  • Generačný interval 10 – 12 mesiacov je pri týchto mierach dosiahnuteľný
  • Reálny uzavretý chov mal priemerný interval 1,49 roka počas 18 rokov
  • Komerčné vyraďovanie samíc — 112 % ročne, 126 % v najlepších jednotkách

Údaje, ktoré si selekcia skutočne vyžaduje

Nič z uvedeného nie je dostupné chovateľovi, ktorý nevie povedať, ktoré mláďa pochádza od ktorej samice. Zoznam kontroly úžitkovosti FAO sa začína individuálnou identifikáciou: každý králik tetovaný alebo označený ušnou známkou pri odstave, s číslom dosť dlhým, aby sa neopakovalo. Potom genealogická karta s číslom zvieraťa a číslami jeho otca a matky — bez nej nemožno využiť údaje príbuzných a znaky s nízkou dedivosťou sa stávajú neselektovateľnými.

Nasledujú záznamy samice a vrhu: dátumy pripúšťania s identitou samca, výsledok palpácie, dátum vrhu, poradie vrhu u samice a počet živo a mŕtvo narodených pri prvej kontrole hniezda. Potom dátum odstavu, počet odstavených, hmotnosť vrhu pri odstave a — ak je rast selekčným cieľom — individuálne hmotnosti pri odstave plus počet a individuálne hmotnosti vrhu v 70 dňoch. Karta samca nesie dátumy pripúšťania, pripustené samice, výsledky palpácie a počty živo a mŕtvo narodených, aby sa dala vyčítať zabrezávanie každého samca aj plodnosť ním pripustených samíc.

Každá z týchto položiek existuje preto, že si ju vyžaduje nejaký výpočet. Priemerný denný prírastok potrebuje dve hmotnosti a dva dátumy medzi nimi. Odlíšenie malého vrhu od dobre odchovaného, ktorý stratil mláďatá, si vyžaduje samostatné počítanie živo narodených a odstavených. Porovnanie samíc podľa početnej úžitkovosti si vyžaduje interval medzi prvým a n-tým vrhom, teda dátumy. Preto je selekcia králikov najprv úlohou evidencie a až potom genetiky, a držať identitu, pôvod, hmotnosti a dátumy v jednom registri — na kartách samíc a samcov alebo v aplikácii ako RabbitBreeder, ktorá intervaly a prírastky počíta sama — je predpoklad, nie ozdoba.

  • Individuálna identifikácia — tetovanie alebo ušná známka pri odstave
  • Pôvod — číslo zvieraťa plus čísla otca a matky
  • Dátum pripustenia a číslo samca pri každom pripustení; výsledok palpácie
  • Dátum vrhu, jeho poradie, živo a mŕtvo narodené pri prvej kontrole hniezda
  • Dátum odstavu, počet odstavených, hmotnosť vrhu, individuálne hmotnosti
  • Počet a individuálne hmotnosti v 70 dňoch, ak selektujete na rast

Príbuzenská plemenitba: ako rýchlo sa hromadí v chove vašej veľkosti

Príbuznosť narastá tempom nepriamo úmerným efektívnej veľkosti populácie: ΔF = 1/(2Ne), kde Ne nie je počet zvierat, ale veľkosť idealizovaného chovu, ktorý by driftoval rovnako rýchlo ako váš. Wrightova aproximácia, Ne = 4NmNf/(Nm+Nf), ukazuje, prečo rozhoduje zriedkavejšie pohlavie, a keďže nejaká hromadná selekcia je prítomná vždy, FAO odporúča výsledok násobiť 0,7. Pokyny FAO pre šľachtiteľské programy stanovujú cieľ jasne: udržať efektívnu veľkosť populácie nad 50.

Publikované čísla pre malé chovné jednotky robia túto aritmetiku hmatateľnou. Pri troch samcoch a deviatich samiciach s náhodným výberom rastie príbuznosť o 5,6 % na generáciu (Ne 8,9); starostlivá kontrola príspevku každého zvieraťa ju zníži na 2,9 % (Ne 17,2). Päť samcov a 25 samíc dáva 3,0 % klesajúce na 1,7 %; šesť samcov a 18 samíc 2,8 % klesajúce na 1,4 %; desať samcov a 50 samíc 1,5 % klesajúce na 0,8 % (Ne 62,5). Poučenie nie je v presných číslach, ale v ich tvare: pridať samcov a vyrovnať ich príspevky pomôže viac než pridať samice.

Čo sa stane, keď nikto nedohliada, je takisto zdokumentované. Chov novozélandských bielych uzavretý 18 rokov skončil s priemerným koeficientom príbuznosti 13,23 %, so 100 % príbuzensky zaťažených zvierat, s nárastom 1,94 – 3,98 % na generáciu, s iba štyrmi predkami poskytujúcimi polovicu génofondu a s realizovanou efektívnou veľkosťou populácie 14,93 — čo autori označili za kritické. Cena je merateľná: v brazílskom chove stálo každých 10 % nárastu koeficientu príbuznosti matky 0,805 živo narodeného mláďaťa, 0,589 odstaveného a 211 g hmotnosti vrhu pri odstave.

Nápravy sú jednoduché. Kupujte samcov zvonka namiesto donekonečna odchovávaných vlastných; vyhýbajte sa pripúšťaniu plných aj polovičných súrodencov a rodičov s potomkami; nechajte po každom samcovi zhruba jedného syna, aby žiadna samčia línia chov nezaplavila; a striedajte chovné skupiny podľa pevnej schémy namiesto pripúšťania toho, čo je poruke. Panónsky program pripisuje svojej kruhovej schéme pripúšťania pomalý nárast príbuznosti pri troch plemenách. Všetko stojí na znalosti príbuznosti pred pripustením — a práve preto existuje udržiavaný rodokmeň, na kartách alebo v registri chovu ako RabbitBreeder.

  • 3 samce, 9 samíc — ΔF 5,6 % na generáciu (Ne 8,9) alebo 2,9 % pri riadení príspevkov
  • 5 samcov, 25 samíc — 3,0 % (Ne 16,7) alebo 1,7 % (Ne 29,4)
  • 6 samcov, 18 samíc — 2,8 % (Ne 17,9) alebo 1,4 % (Ne 35,7)
  • 10 samcov, 50 samíc — 1,5 % (Ne 33,3) alebo 0,8 % (Ne 62,5)
  • Cieľ FAO — efektívna veľkosť populácie nad 50
  • Cena zanedbania — −0,805 živo narodeného na každých 10 % príbuznosti matky

Časté otázky

Čo znamená dedivosť v chove králikov?

Dedivosť (h²) je podiel viditeľnej premenlivosti znaku, ktorý sa odovzdáva ako aditívna genetická hodnota, odhadnutý pre jednu populáciu v jednom prostredí. Prakticky hovorí, koľko z prevahy ponechaných zvierat sa prejaví u ich potomstva. Pri h² = 0,30 sa prenesie približne tretina; pri h² = 0,05 takmer nič, lebo ste zoraďovali hlavne podľa krmiva, sezóny, veľkosti vrhu a náhody. Je to vlastnosť chovu, nie jednotlivého králika, a odhady z cudzieho chovu sú vodidlo, nie číslo, ktoré možno považovať za svoje.

Je veľkosť vrhu u králikov dedičná?

Sotva. Metaanalýza 147 odhadov z 34 prác uvádza pre počet mláďat pri narodení h² = 0,11 a pri odstave 0,09; jednotlivé chovy uvádzali 0,02 – 0,05 pre reprodukčné znaky a znaky vrhu a 0,05 pre počet pri narodení. Opakovateľnosť je asi 0,40, čo znamená, že samica môže byť rok čo rok spoľahlivo lepšia než rovesníčky bez toho, aby z tejto výhody veľa odovzdala. Selekcia na veľkosť vrhu funguje, ale pomaly: výskumná materská línia získala za deväť generácií 0,77 ± 0,27 odstaveného mláďaťa navyše na vrh.

Ktoré znaky králikov reagujú na selekciu najrýchlejšie?

Rast po odstave a živá hmotnosť. Jatočná hmotnosť má súhrnnú h² = 0,18, živá hmotnosť v ôsmich týždňoch bola odhadnutá na 0,31 a hmotnosť pri predaji na 0,34, priemerný denný prírastok sa v panónskych líniách pohybuje medzi 0,21 a 0,27. Rast má navyše dve výhody, ktoré veľkosť vrhu nemá: meria sa u oboch pohlaví, čo zdvojnásobuje výberovú základňu, a meria sa na jedincovi, nie na samici. Proti zmrazenej kontrole rástla línia selektovaná na prírastok 49,8 g/deň proti 45,9 a dosahovala 2350 g jatočnej hmotnosti proti 2180 g.

Prečo kríženecké samice namiesto selekcie na väčšie vrhy?

Lebo heteróza dá jedným pripustením to, čo selekcia dá za dekádu. V úplnom dialele štyroch materských línií na 34 546 vrhoch vykázali najlepšie kombinácie heterózu 1,05 mláďaťa v celkovom počte narodených, 1,11 pri narodených živých a až 0,90 odstavených navyše — proti 0,77 odstaveného z deviatich generácií vnútrolíniovej selekcie. Efekt sa týka reprodukcie: materská heteróza pre rast bola v tom istom pokuse celkovo záporná a samostatná štúdia nenašla významnú heterózu pre rast po odstave ani konverziu krmiva vôbec. Preto farmy krížia kvôli samici a otcovskú líniu selektujú kvôli výkrmovým králikom.

Koľko príbuzenskej plemenitby je v malom chove priveľa?

Odporúčanie FAO znie udržať efektívnu veľkosť populácie nad 50, čo zodpovedá nárastu príbuznosti pod zhruba 1 % na generáciu. Tri samce a deväť samíc pri náhodnom pripúšťaní dávajú 5,6 % na generáciu; desať samcov a päťdesiat samíc s riadenými príspevkami 0,8 %. Cena je merateľná: v jednom chove stálo každých 10 % príbuznosti matky 0,805 živo narodeného a 0,589 odstaveného mláďaťa. Prakticky: držte viac samcov, než sa zdá nutné, kupujte obmenu zvonka, nechajte po každom samcovi zhruba jedného syna a nikdy nepripúšťajte plných ani polovičných súrodencov či rodičov s potomkami.

Zdroje

Článok zhŕňa publikovaný výskum kvantitatívnej genetiky a chovateľskú prax. Nejde o veterinárnu radu. Pri diagnóze alebo liečbe sa obráťte na veterinárneho lekára a každú hodnotu dedivosti berte ako vlastnosť populácie, v ktorej bola odmeraná, nie ako záruku pre tú vašu.