Čím kŕmiť králiky: krátka odpoveď
Úžitkový králik dostáva kompletnú kŕmnu zmes v granuliach s obsahom 12–18% dusíkatých látok a najmenej 14–15% hrubej vlákniny, k tomu seno s dlhým stebom a pitnú vodu, ktorá sa nikdy neobmedzuje. Denné množstvá idú od zhruba 120 g granúl pre dospelého králika v pokoji, cez 110–130 g na kus pri výkrmových králikoch, až po 350–380 g pre králicu a vrh, ktorý odchováva.
Všetko, čo nasleduje, je písané pre ľudí, ktorí vedú chov — tam je krmivo najväčšou jednotlivou nákladovou položkou a kŕmna dávka musí podľa harmonogramu dodať prírastok, mliečnu produkciu aj zabrezávanie.
Odporúčania pre domácich králikov od organizácií na ochranu zvierat sledujú iný cieľ a nie sú nesprávne. RSPCA, britská organizácia na ochranu zvierat, opisuje pomer zhruba 85% sena a trávy, 10% listovej zeleniny a 5% granúl, a Rabbit Welfare Association & Fund obmedzuje priemyselné krmivo na 15 g na kilogram živej hmotnosti. Takéto pomery udržia málo pohyblivé zviera štíhle a dlhoveké. Králica, ktorá odchováva osem mláďat, však na takomto rozdelení svoju potrebu energie nepokryje, a práve preto stavajú úžitkové kŕmne dávky do stredu granule a seno používajú ako doplnok vlákniny.
Štyri čísla, na ktorých naozaj záleží
O tom, či kŕmna dávka funguje, rozhodujú štyri údaje: hrubý proteín, hrubá vláknina, hrubý tuk a stráviteľná energia. Keď ich dostanete do správneho pásma, obraz aminokyselín a minerálnych látok zvyčajne vyplynie zo zloženia surovín. Keď pokazíte vlákninu, výkrm už nezachráni nič iné.
Referenčné zloženie FAO, teda Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo, pre intenzívne chované králiky stanovuje hrubý proteín na 13% pre dospelé zvieratá v pokoji, 16% pre rastúce králiky a brezivé králice a 18% počas laktácie. MSD Veterinary Manual uvádza porovnateľný rebríček: 12% v záchove, 15% pri brezivosti, 16% pri raste a 17% v laktácii, pričom stráviteľný proteín je v každom prípade o tri až štyri body nižší.
Tuk sa drží okolo 3% vo všetkých kategóriách, čo je hodnota, ktorú obilniny a extrahované šroty dodajú aj bez zámerného pridávania tuku. Energia je páka, ktorá jednotlivé kategórie od seba oddeľuje, a dobrovoľný príjem ju kopíruje: energeticky bohaté granule zožerie zviera v menšom množstve, riedke vo väčšom — až po hranicu naplnenia tráviaceho traktu.
- Hrubý proteín — 13% dospelý králik v pokoji, 16% rastúci králik a brezivá králica, 18% dojčiaca králica (FAO)
- Hrubá vláknina — 14% pre výkrm, 12% pre dojčiace králice, pričom najmenej 10% kŕmnej dávky má tvoriť nestráviteľná hrubá vláknina (FAO)
- Hrubý tuk — približne 3% vo všetkých kategóriách (FAO)
- Stráviteľná energia — 2 200 kcal/kg záchov, 2 500 kcal/kg rast, 2 600 kcal/kg laktácia (FAO)
- Dobrovoľný príjem — dospelý králik s hmotnosťou 4 kg zožerie 140–150 g sušiny denne; králica v laktácii môže prekročiť 100 g sušiny na kilogram živej hmotnosti (FAO)
Prečo je hranica 15% vlákniny čiarou, pod ktorú sa nechodí
Vláknina nie je plnidlo. Určuje rýchlosť, akou tráveniny prechádzajú tráviacim traktom, a živí populáciu slepého čreva, ktorá vytvára mäkký trus, ktorý králik znovu prijíma. MSD Veterinary Manual kladie pracovnú hodnotu do blízkosti 15% hrubej vlákniny, aby sa udržala motilita čreva, a uvádza, že kŕmne dávky s nízkym obsahom vlákniny zvyšujú výskyt črevných problémov, napríklad enterotoxémie. FAO vyžaduje v každej kategórii najmenej 10% kŕmnej dávky vo forme nestráviteľnej hrubej vlákniny.
Údaj na vreci je hrubší ukazovateľ než ten, na ktorom naozaj záleží. Gidenne pri prehľade literatúry o vláknine pre rastúce králiky odporúča minimálne 18% lignocelulózy vyjadrenej ako acidodetergentná vláknina, viac ako 5% lignínu a pomer stráviteľnej vlákniny k ADF pod 1.3. Hrubá vláknina a ADF sú dva rôzne rozbory a ADF je prísnejšia podmienka, takže 15–16% hrubej vlákniny na etikete je skôr spodná hranica než pohodlná rezerva. Dve krmivá s rovnakým obsahom hrubej vlákniny sa môžu správať úplne odlišne podľa toho, z čoho tá vláknina pochádza.
Čo sa deje pod touto hranicou, je zdokumentované. V pokusnom modeli epizootickej enteropatie králikov vyvolala ochorenie kŕmna dávka s 9.49% hrubej vlákniny, 13.27% ADF a 21% NDF, zatiaľ čo dávka s 13.59% hrubej vlákniny, 17.98% ADF a 30% NDF ochorenie nevyvolala; chorobnosť po odstave môže bez medikácie dosiahnuť 100% a úhyn 30–80%. Enterotoxémia spôsobená baktériou Clostridium spiroforme udiera najtvrdšie vo veku 4–8 týždňov a tam, kde sa kŕmi dávkami s vysokým obsahom vlákniny, sa vyskytuje menej. Zdá sa tiež, že nestráviteľná vláknina viaže bakteriálne toxíny a odvádza ich von tvrdým trusom.
Porovnanie: záchov, brezivosť, laktácia a výkrm
Jedna kŕmna dávka do každej klietky je najbežnejšie riešenie v malých a stredných chovoch a vždy je to kompromis.
Najostrejší konflikt je medzi laktáciou a odstavom. Králica na vrchole mliečnej produkcie potrebuje najvyššiu koncentráciu energie a proteínu v celom chove a znesie najnižšiu vlákninu, 12% podľa tabuľky FAO. Jej mláďatá žerú to isté krmivo približne od tretieho týždňa veku a práve ony sú vo veku 4–8 týždňov najzraniteľnejšie voči črevným ochoreniam. Ak kŕmite jednou dávkou, zostavte ju pre mláďatá: králica sa dorovná v ďalšom cykle, uhynutý vrh nie.
Dvojdávkové systémy podávajú laktačné granule v klietkach s búdkami, zatiaľ čo samce, jalové králice a chovné odchovnice dostávajú granule s vyšším obsahom vlákniny. Cenou je druhý zásobník a disciplína držať vrecia oddelene. Prínosom je, že samce a jalové králice prestanú žrať energeticky bohaté granule, ktoré nepotrebujú — a práve tam začína pretučnenie.
- Dospelý králik v pokoji a samec — 13% dusíkatých látok, približne 2 200 kcal/kg, zhruba 120 g denne; vláknina môže a má byť na hornej hranici
- Brezivá králica — 16% dusíkatých látok, príjem stúpa počas poslednej tretiny brezivosti, stále však pod úrovňou potreby v laktácii
- Dojčiaca králica s vrhom — 18% dusíkatých látok, 12% hrubej vlákniny, približne 2 600 kcal/kg; najnáročnejšie zviera v celom chove
- Výkrmový králik, 4–11 týždňov — 16% dusíkatých látok, 14% hrubej vlákniny, približne 2 500 kcal/kg; kategória, kde sa nedostatok vlákniny prejaví ako úhyn
- Chovná odchovnica v odchove — zámerne obmedzené kŕmenie namiesto kŕmenia do vôle, aby pred prvým pripúšťaním nepretučnela
Ako čítať etiketu krmiva pre králiky
Príručka poradenskej služby Washington State University Extension k etiketám krmív vymenúva, čo musí štítok obsahovať: značku a obchodný názov, vyhlásenie o účele s uvedením druhu a kategórie zvierat, garantovaný rozbor, zloženie, návod na kŕmenie, upozornenia, výrobcu a čistú hmotnosť. Ak etiketa krmiva neuvádza králiky a úžitkovú kategóriu, hádate.
Najčastejšie nepochopenou časťou je garantovaný rozbor, pretože záruky idú dvoma smermi. Hrubý proteín a hrubý tuk sú minimá: krmivo obsahuje aspoň toľko. Hrubá vláknina a acidodetergentná vláknina sú maximá: nie viac než toľko. Vrece so zárukou 16% hrubej vlákniny nesľubuje 16% vlákniny, iba to, že vláknina túto hodnotu neprekročí. Pri zvierati, ktorého hlavným zdravotným rizikom je práve nedostatok vlákniny, ukazuje záruka opačným smerom.
Zloženie sa uvádza v zostupnom poradí podľa hmotnosti a jeho formulácia prezrádza, aká stabilná receptúra je. Súhrnné pojmy ako obilné produkty alebo objemové krmivá signalizujú otvorenú receptúru: garantované živiny platia, kým sa jednotlivé suroviny vymieňajú podľa pohybu cien, takže dve vrecia s rovnakou etiketou môžu byť viditeľne odlišné. Uzavreté receptúry majú zloženie pevne dané. Energia nie je povinným údajom záruky, takže hodnoty kcal/kg uvedené vyššie na vreci nikdy nenájdete.
- Hrubý proteín — uvádza sa ako minimum, %
- Hrubý tuk — uvádza sa ako minimum, %
- Hrubá vláknina — uvádza sa ako maximum, %
- Acidodetergentná vláknina — uvádza sa ako maximum, %
- Vápnik, fosfor, soľ a sodík — minimum aj maximum
- Zloženie — zostupné poradie podľa hmotnosti; súhrnné pojmy naznačujú otvorenú, cenami riadenú receptúru
- Návod na kŕmenie a upozornenia — vrátane ochranných lehôt, ak je krmivo medikované
Seno, dlhá vláknina a zelené krmivo
Granule sa pred lisovaním melú a mletá vláknina neodvedie tú istú mechanickú prácu ako dlhá vláknina. To je argument pre seno do vôle aj v granulovanom systéme: timotejkové seno dodáva okolo 30–35% vlákniny, teda výrazne viac, než nesie akákoľvek kompletná kŕmna zmes, a seno alebo slama do vôle patria medzi opatrenia, ktoré u mladých zvierat znižujú výskyt enterotoxémie. Slama je lacnejšia a pokrýva funkciu hryzenia aj vlákniny, hoci výživovo neprináša takmer nič.
Jedna chovateľská výnimka stojí za zmienku. Poradenská služba Penn State Extension neodporúča kŕmiť senom angorské králiky, pretože prach znečisťuje vlnu a znižuje jej triedu; v angorskom chove treba potrebu dlhej vlákniny pokryť priamo v granuliach.
Zelené krmivo je najlacnejším zdrojom pestrosti, ale potrebuje krátky zoznam toho, čo ide dnu a čo zostáva vonku. Nové zelené krmivo sa zavádza postupne a po malých dávkach: RSPCA to formuluje tak, že náhla zmena kŕmenia rozhodí tráviaci systém králika, a úžitkové zviera na tom v tomto ohľade nie je inak.
- Vo všeobecnosti vhodné — brokolica, listová kapusta, petržlenová vňať, púpava, mrkvová vňať, jablko, listy lieskovca a maliny; striedajte ich a porcie jednej rastliny držte malé
- Berte ako cukor, nie ako objemové krmivo — koreň mrkvy a ovocie, najviac raz či dvakrát do týždňa
- Nikdy nepodávajte — iskerník, náprstník, starček, bolehlav, ľuľkovec zlomocný a ľuľok sladkohorký, vňať zemiakov a rajčiakov, listy rebarbory, tis, vtáčí zob, brečtan, cezmína, čemerica, kostihoj, mak
- Všetky cibuľoviny sú mimo zoznamu — narcis, tulipán, zvonček, krokus, hyacint, snežienka
- Každú izbovú rastlinu považujte za jedovatú a držte ju mimo dosahu
- Nikdy trávu z kosačky; ručne kosená tráva je celkom iná vec
Voda riadi príjem krmiva
Voda rozhoduje o tom, koľko krmiva sa zožerie, takže porucha napájania je výrobným problémom skôr, než sa stane problémom pohody zvierat. MSD Veterinary Manual uvádza bežný príjem približne 120 ml na kilogram živej hmotnosti za deň. FAO uvádza, že počas laktácie stúpa na 200–250 g na kilogram živej hmotnosti a deň, a Penn State Extension má pravidlo, podľa ktorého králica s vrhom potrebuje v teplom počasí okolo 3.8 l denne.
Obmedzte vodu a príjem sušiny klesne úmerne. FAO výslovne uvádza, že tam, kde je jediným krmivom suché krmivo s obsahom vlhkosti pod 14% a pitná voda nie je k dispozícii, klesne príjem sušiny do 24 hodín na nulu. Kvapková napájačka upchatá vodným kameňom alebo zamrznuté potrubie znamenajú úplné, nie čiastočné zastavenie príjmu krmiva.
Teplota posúva príjem opačným smerom, a to natoľko, že sa s tým dá počítať: FAO zaznamenáva 182 g granulovaného krmiva denne pri 5 °C oproti 123 g pri 30 °C, pričom počet kŕmení klesá zo 37 za deň pri 10 °C na 27 pri 30 °C. Králiky prijímajú väčšinu krmiva aj vody za tmy, takže obidve musia byť dostupné nepretržite, nie ponúkané pri rannej obchôdzke.
Kŕmne dávky v gramoch na deň
Sú to východiskové body, nie predpisy. Posúva ich veľkosť plemena, teplota prostredia, energetická hustota granúl aj seno podávané do vôle, a zdroje sa medzi sebou líšia natoľko, že to stojí za povšimnutie: čísla FAO pochádzajú z intenzívnych systémov na kompletných granuliach, čísla Penn State Extension z ťažších úžitkových plemien. Tam, kde sa rozchádzajú, začnite nižšie, týždeň vážte zvyšky a dávku upravte.
Prepočítať to pre jednu klietku je jednoduché. Prepočítať to naprieč tridsiatimi králicami, ich vrhmi a priebežne sa obmieňajúcim stavom výkrmu a potom z toho urobiť mesačnú objednávku krmiva a náklady na odstavené mláďa — tam väčšina chovov prestáva merať a začína hádať. Bezplatná kalkulačka krmiva RabbitBreeder na /feed-calculator prepočíta tieto dávky na zviera na celkovú kŕmnu dávku a náklady na kus, a to pomocou tých istých referenčných pásiem FAO, aké sú citované tu.
Jeden návyk prekoná ktorúkoľvek tabuľku: vážte, nenaberajte. Odmerka nakalibrovaná na jednu značku nedodá rovnakú hmotnosť hustejších granúl z iného mlyna.
- Samec alebo jalová králica, 3.5–4.5 kg — FAO uvádza 120 g denne ako záchovnú dávku pre 4 kg králika; Penn State Extension navrhuje pri úžitkových plemenách 170–225 g. Ak je seno do vôle, začnite nižšie
- Brezivá králica, 4–5 kg — kŕmna dávka s 16% dusíkatých látok, príjem stúpa v poslednej tretine; dobrovoľný príjem podľa FAO je pri 4 kg dospelom králikovi 140–150 g sušiny denne
- Dojčiaca králica s vrhom — 350–380 g denne pre králicu a vrh spolu, prípadne jednoducho kŕmenie do vôle; príjem môže prekročiť 100 g sušiny na kg živej hmotnosti
- Výkrmové králiky, 4–11 týždňov — 110–130 g na zviera a deň pri kŕmnej dávke s 16% dusíkatých látok a 14% hrubej vlákniny
- Chovná odchovnica v odchove — 80–85% príjmu do vôle, návrat na plnú dávku 7–8 dní pred prvým pripúšťaním vo veku 17–18 týždňov
- Voda — asi 120 ml na kg živej hmotnosti za deň, 200–250 ml na kg v laktácii; králica s vrhom môže v teplom počasí potrebovať 3.8 l denne
Štyri chyby, ktoré stoja celé vrhy
Prvou je zmena krmiva zo dňa na deň. Mikrobiálna populácia slepého čreva sa prispôsobuje niekoľko dní a RSPCA odporúča zavádzať nové krmivá postupne a po malých dávkach práve preto, že náhla zmena rozhodí trávenie. Vyššie spomenutá práca o enteropatii ukazuje prečo: pokles hrubej vlákniny z 13.59% na 9.49% posunul mikrobiálne spoločenstvo v celom tráviacom trakte. Staré a nové granule miešajte niekoľko dní a nikdy nedovoľte, aby sa zmena výrobcu prekryla s odstavom.
Druhou je prekrmovanie chovných odchovníc a bežne sa zamieňa za zlú genetiku. Szendrő a kolegovia uvádzajú, že prekrmovanie mladých samíc pred prvým pripúšťaním vedie k pretučneniu a že obmedzenie príjmu na 80–85% spotreby do vôle a následné uvoľnenie obmedzenia 7–8 dní pred prvým pripúšťaním vo veku 17–18 týždňov zlepšilo v niekoľkých pokusoch zabrezávanie. Pretučnená králica pri prvom pripustení je klasický prípad opakovaného neúspechu.
Treťou je plesnivé krmivo, podceňované preto, lebo škoda je chronická, nie dramatická. Greco a kolegovia pri prieskume krmív pre králiky a činčily našli počty plesní až 4.7 × 10⁵ KTJ/g, pričom 14% vzoriek prekročilo limit hygienickej kvality, a zistili aflatoxíny, fumonizíny a zearalenón v 100% vzoriek, ochratoxín A a T-2 toxín v 98% a deoxynivalenol v 95%, pričom v každej vzorke bol prítomný viac než jeden toxín. Králiky patria medzi druhy najcitlivejšie na tieto látky; opísanými účinkami sú znížený príjem krmiva, spomalený rast a poškodenie reprodukcie. Kupujte v množstvách, ktoré spotrebujete do niekoľkých týždňov, skladujte v suchu a mimo podlahy a všetko zhrudkovatené či zatuchnuté vyhoďte.
Štvrtou a najľahšie odstrániteľnou je tráva z kosačky. Rabbit Welfare Association & Fund jednoznačne uvádza, že pokosená tráva sa nemá skrmovať nikdy, pretože veľmi rýchlo kvasí a môže byť mimoriadne škodlivá, a RSPCA varuje rovnako. Ručne kosená tráva je naozaj užitočné zelené krmivo; problémom je kosačka, kde teplo a rozdrvenie spustia kvasenie v zbernom koši dávno predtým, než sa tráva dostane do klietky.
Ani jedna z týchto štyroch chýb nie je viditeľná v priebehu jedného týždňa. Šarža krmiva, dátum zmeny kŕmnej dávky a vrhy, ktoré po nej nasledovali, sa stanú vysvetlením až po zlom mesiaci — a to je dôvod, prečo ich zapisovať ku každému vrhu v RabbitBreeder priebežne, tak ako sa dejú.
Časté otázky
Koľko granúl mám kŕmiť králikovi na deň?
Referenčné čísla FAO sú približne 120 g denne pre dospelého králika v záchove, 110–130 g na kus pri výkrmových králikoch vo veku 4–11 týždňov a 350–380 g pre králicu a vrh, ktorý odchováva. Penn State Extension pracuje pri úžitkových plemenách s vyššími hodnotami: 170–225 g pre samce a králice bez vrhu a kŕmenie do vôle pre brezivé a dojčiace králice. Ak je seno do vôle, začnite na spodnej hranici a upravujte podľa odvážených zvyškov.
Aké percento proteínu a vlákniny majú mať granule pre králiky?
Hrubý proteín sa pohybuje od približne 12–13% pre dospelého králika v pokoji cez 16% pre výkrm a brezivé králice až po 17–18% pre králicu v laktácii. Hrubá vláknina má byť pri výkrme na úrovni 14% a vyššie, pričom FAO požaduje najmenej 10% kŕmnej dávky vo forme nestráviteľnej hrubej vlákniny a MSD Veterinary Manual kladie pracovný cieľ pre motilitu čreva blízko 15%. Ak etiketa uvádza acidodetergentnú vlákninu, publikované minimum pre rastúce králiky je 18%.
Potrebujú mäsové králiky seno, keď už dostávajú granule?
Áno, takmer v každom systéme. Vláknina v granuliach je pomletá a neodvedie tú istú mechanickú prácu ako vláknina s dlhým stebom, a seno do vôle dodáva zhruba 30–35% vlákniny oproti 12–14% v kompletnej kŕmnej zmesi. Seno alebo slama do vôle patria medzi opatrenia, ktoré u mladých králikov znižujú výskyt enterotoxémie. Uznávanou výnimkou je chov angorských králikov, kde Penn State Extension seno neodporúča, pretože prach znečisťuje vlnu.
Môžu králiky žrať trávu z kosačky?
Nie. Rabbit Welfare Association & Fund uvádza, že pokosená tráva sa nemá skrmovať nikdy, pretože veľmi rýchlo kvasí a môže byť mimoriadne škodlivá, a RSPCA varuje rovnako. Teplo a rozdrvenie v kosačke a v zbernom koši spustia kvasenie skôr, než sa tráva dostane k zvieraťu. Tráva kosená ručne alebo natrhaná načerstvo je iný materiál a je bežným zeleným krmivom.
Ako prejsť na iné krmivo bez toho, aby králiky dostali hnačku?
Meňte postupne a nikdy súčasne s iným stresorom. Nové granule primiešavajte do starých niekoľko dní namiesto výmeny zásobníka v rámci jedného kŕmenia, obsah vlákniny v novej dávke držte na úrovni starej alebo vyššie a vyhnite sa zmene krmiva v týždni, keď odstavujete vrh, pretože vek 4–8 týždňov je vrcholným obdobím pre enterotoxémiu. Počas celého prechodu sledujte trus a spomaľte, ak zmäkne.
Zdroje
- Vládny zdrojFAO — The Rabbit: Husbandry, Health and Production, ch. 2: Nutritional needs and types of feed
- Vládny zdrojFAO — The Rabbit: Husbandry, Health and Production, ch. 2: Nutrition and feeding (digestive physiology, feeding behaviour, water)
- VeterinárneMSD Veterinary Manual — Nutrition of Rabbits
- VeterinárneMSD Veterinary Manual — Bacterial and Mycotic Diseases of Rabbits (enterotoxemia)
- Recenzovaná štúdiaGidenne T. (2015) — Dietary fibres in the nutrition of the growing rabbit and recommendations to preserve digestive health: a review. Animal 9(2):227–242
- Recenzovaná štúdiaJin D.X. et al. (2018) — The underlying microbial mechanism of epizootic rabbit enteropathy triggered by a low fiber diet. Scientific Reports
- Recenzovaná štúdiaSzendrő Zs., Szendrő K., Dalle Zotte A. (2012) — Management of Reproduction on Small, Medium and Large Rabbit Farms: A Review. Asian-Australasian Journal of Animal Sciences 25(5):738–748
- Recenzovaná štúdiaGreco M.V. et al. (2012) — Mycoflora and Natural Incidence of Selected Mycotoxins in Rabbit and Chinchilla Feeds. The Scientific World Journal 2012:956056
- UniverzitaPenn State Extension — Rabbit Production
- UniverzitaWashington State University Extension — Feed-ology: How to Read a Feed Tag (Fact Sheet FS138E)
- Welfare zvieratRabbit Welfare Association & Fund — Greens, Veg and Herbs
- Welfare zvieratRabbit Welfare Association & Fund — Plants Poisonous to Rabbits
- Welfare zvieratRSPCA — A healthy diet for your pet rabbit
Tento článok opisuje publikovaný výskum kŕmenia a bežnú chovateľskú prax. Nejde o veterinárnu radu. Ak zviera hnačkuje, neprijíma krmivo, je nafúknuté alebo stráca kondíciu, obráťte sa na veterinárneho lekára, ktorý stanoví diagnózu a liečbu.