Kolik masa jedna samice ročně skutečně vyprodukuje
Samice v polointenzivním rytmu připouštění odchová ročně asi 47 mláďat a ta jdou na porážku při živé hmotnosti zhruba 2,4 kg. Při jatečné výtěžnosti kolem 58 procent pro tělo připravené ke kuchyňské úpravě to znamená téměř 63 kg prodejného jatečného těla na samici za rok, ze zhruba 108 kg prodané živé hmotnosti.
Tahle jediná cifra je celý byznys. Plemeno, konstrukce klece i značka granulí se počítají jen skrze svůj vliv na čtyři čísla: kolik mláďat samice odstaví, kolik jich přežije do prodeje, kolik váží a jakou část této hmotnosti skutečně prodáte. Chyba o pětinu v kterémkoli z nich posune roční výstup o pětinu.
Následující řetězec je model použitý v celém článku, s uvedeným každým předpokladem, abyste mohli dosadit vlastní. Dva články pocházejí přímo z publikovaných zdrojů: manažerské tabulky FAO dávají dobře vedené evropské samici asi 47 odstavených mláďat na připuštěnou samici za rok a Penn State Extension uvádí 25–50 živých králíků, které dají 125–250 liber (57–113 kg) masa. Našich 63 kg leží uvnitř tohoto pásma.
- 7 vrhů na samici za rok v polointenzivním rytmu
- 9 živě narozených mláďat ve vrhu → 63 živě narozených na samici za rok
- 20% úhyn do odstavu → ≈ 7,1 odstaveného na vrh → ≈ 47 odstavených na samici za rok
- 5% ztráty ve výkrmu (plánovací předpoklad) → ≈ 45 kusů k prodeji
- 2,4 kg živé hmotnosti každý → ≈ 108 kg živé hmotnosti na samici za rok
- 58% jatečná výtěžnost → ≈ 63 kg jatečného těla na samici za rok
- Křížová kontrola: Penn State Extension uvádí 25–50 králíků a 125–250 liber masa na samici za rok
Cyklus od připuštění po porážku, počítaný ve dnech
Ekonomika králíků běží podle kalendáře, ne podle sezony. Březost je krátká — přibližně 28 až 33 dní podle velikosti plemene — a samici lze připustit dávno před odstavem stávajícího vrhu. To dělá druh produktivním a to samé dělá aritmetiku nemilosrdnou: samice, která tři týdny stojí prázdná, ztratila měřitelný díl ročního výstupu a celou dobu žrala.
Komerční referenční cyklus má 42 dní: porod v den nula, opětovné připuštění kolem 11. dne, 31 dní březosti, další porod 42. den. Vydělte 365 čtyřiceti dvěma a teoreticky vyjde 8,7 vrhu ročně. Reálná stáda tolik nemají, protože ne každé připuštění zabere — referenční tabulka FAO uvádí 67 procent porodů na jedno připuštění. Šest až sedm úspěšných vrhů je to, co skutečně zaznamená kompetentní polointenzivní provoz, a FAO pro tento rytmus udává asi sedm vrhů ročně.
Na straně odchovu se vrhy odstavují ve 28–30 dnech při polointenzivním režimu nebo ve 42–55 dnech při pomalejším a na porážku jdou v 70–90 dnech při 2,3–2,5 kg. Popsané evropské systémy porážejí v 9–13 týdnech při 2,0 až přes 2,6 kg. Výsledkem je nepřetržitý tok: v každém okamžiku má samice pod sebou vrh, rozběhnutou březost a partii ve výkrmu.
- Den 0 — připuštění; ovulaci spouští samotné připuštění
- Den 28–33 — porod (u malých plemen je březost kratší)
- Porod + 11 dní — opětovné připuštění v polointenzivním rytmu
- Porod + 28–30 dní — odstav vrhu (42–55 dní při pomalejším režimu)
- Den 70–90 života mláděte — porážka při 2,3–2,5 kg živé hmotnosti
- Cyklus ≈ 42 dní od porodu k porodu → 8,7 teoretického vrhu ročně
- Při 67% úspěšnosti připouštění je reálný výstup 6–7 vrhů ročně
Tři rytmy připouštění a co každý skutečně přinese
Rozhodnutí, které nejvíc mění roční výstup, je okamžik, kdy samici vrátíte k samci. Uznávají se tři rytmy a nejsou to tři body na jedné přímce: každý mění příjem krmiva, úhyn i rychlost, jakou spotřebováváte samice.
Následující srovnání prohání všechny tři stejným modelem — stejných 9 živě narozených, stejných 20 procent úhynu do odstavu, stejné jatečné tělo z 2,4 kg, stejná výtěžnost 58 procent — takže se mění jen počet vrhů. To nadržuje intenzivnímu sloupci, protože v praxi zostření rytmu zvyšuje úhyn do odstavu a s ním i tempo vyřazování chovných samic.
V tom je past většiny nadšených textů: berou počet vrhů za rok jako výsledné skóre. Do kapsy vám ale jdou odstavená mláďata na samici za rok, po odečtení krmiva navíc, které sežere uštvaná samice, a po odečtení náhradních samic, které musíte pořídit, protože se ta předchozí opotřebovala rychleji. Utah State Extension navrhuje 35denní interval jako praktický střed pro chovatele mimo průmyslové měřítko a pro většinu malých chovů to vydá za víc než vrh navíc.
- Extenzivní — připuštění po odstavu asi 56. den; cyklus ≈ 87 dní; FAO uvádí 1–2 vrhy ročně v tradičních systémech, aritmetický strop je kolem 4 → ≈ 28 odstavených, ≈ 38 kg jatečného těla
- Polointenzivní — připuštění 10–18 dní po porodu; ≈ 7 vrhů → ≈ 47 odstavených, ≈ 63 kg jatečného těla
- Intenzivní — připuštění do 48 hodin po porodu; FAO uvádí 8–10 vrhů → ≈ 60 odstavených, ≈ 80 kg jatečného těla, ale s nejrychlejší obměnou samic a nejvyšším úhynem do odstavu
- Popsané polointenzivní systémy s inseminací 11–18 dní po porodu dosahují 8–9 vrhů ročně
- Jeden samec obslouží 7–8 samic v intenzivním rytmu a 10–15 v extenzivním
- Penn State Extension uvádí v průměru pět vrhů ročně na samici — publikované průměry leží pod polointenzivním modelem
Konverze krmiva je číslo, které rozhoduje, jestli to funguje
Krmivo je dominantní náklad a není to ani těsné. Italská studie ekonomiky komerčních farem zjistila, že krmivo tvořilo 66,7 procenta celkových nákladů, před reprodukcí se 7,4 procenta, léčivy se 4,6 procenta a energií se 3,4 procenta. Španělská analýza ziskové funkce ve World Rabbit Science zjistila, že samotné krmení mláďat ve výkrmu představuje 26 procent celkových nákladů, a přisoudila konverzi krmiva ve výkrmu největší zápornou ekonomickou váhu ze všech znaků v modelu.
Rozlišení, které téměř každý hobby rozpočet plete, se týká toho, kterou konverzi použít. Účty platí ukazatel za celý provoz: každý kilogram nakoupeného krmiva dělený každým kilogramem prodané živé hmotnosti — včetně samice, která žere 365 dní v roce bez ohledu na to, jestli odchovává vrh, samce, dorůstajících náhradnic a krmiva sežraného mláďaty, jež uhynula před prodejem. FAO uvádí u dobře vedených francouzských chovů 4 kg granulí na kilogram prodané živé hmotnosti a u nejlepších 3,6 — což odpovídá 5,9–6,7 kg krmiva na kilogram jatečného těla.
Individuální příjem ukazuje, kam to jde: březí samice sežere 180–200 g denně, kojící 350–400 g a králík ve výkrmu 100–150 g při přírůstku 35–40 g. Při těchto dávkách připadá na samici a její podíl na samci zhruba 110 kg ze 432 kg, které model spálí — asi čtvrtina účtu za krmivo, utracená ještě před prodejem prvního kusu. Náklad na krmivo na kilogram je konverze krát cena krmiva, takže dosaďte svou: právě tento vstup se nejvíc liší mezi farmou nakupující po tunách a hospodářem, který bere pytle po 25 kg.
- Konverze za celý provoz, dobře vedené chovy: 4,0 kg krmiva na kg živé hmotnosti
- Konverze za celý provoz, nejlepší chovy: 3,6 kg na kg živé hmotnosti
- Krmivo na kilogram jatečného těla: 5,9–6,7 kg
- Krmivo na samici za rok při 108 kg živé hmotnosti a konverzi 4,0: 432 kg
- Z toho ≈ 110 kg je vlastní krmivo samice a samce — nezmenší se, když mláďata uhynou
- Náklad na krmivo na kg živé hmotnosti = konverze × cena za kg krmiva
- Při 0,35 €/kg krmiva: 1,40 € na kg živé hmotnosti, 2,41 € na kg jatečného těla
- Při 0,60 €/kg za pytlované maloobchodní krmivo: 2,40 € na kg živé hmotnosti, 4,14 € na kg jatečného těla
- Publikovaný komerční benchmark: celkový náklad 1,54–1,66 € na kg živé hmotnosti, z toho krmivo 66,7 %
Propočtený nákladový model: jedna samice, jeden rok
Ceny níže jsou ilustrativní a uvedené v eurech kvůli srovnatelnosti. Ceny krmiva, zvířat i práce se regionálně liší obrovsky, takže před vyvozováním závěrů dosaďte vlastní. Fyzické poměry — vrhy, úhyn, konverze, výtěžnost — se mezi zeměmi přenášejí mnohem lépe než peníze.
Předpoklady: jedna samice plus její podíl na samci při jednom samci na devět samic; 45 kusů prodaných po 2,4 kg živé hmotnosti, tedy 108 kg živé hmotnosti a 63 kg jatečného těla; krmivo po 0,35 €/kg při konverzi za celý provoz 4,0; náhradní samice nakupované po 30 € při vyřazování chovného stáda 112 procent ročně, což je obecný průměr z referenční tabulky FAO; kapitál na ustájení 300 € na samici, odvozený z Penn State uváděných zhruba 6 000 dolarů na budovy, klece a vybavení pro provoz s 20 samicemi, odepsaný rovnoměrně za deset let; práce 8 hodin na samici za rok oceněná 12 € za hodinu.
Obnova stáda stojí víc, než lidé čekají: míra vyřazování nad 100 procent znamená, že každý rok vyměníte celé chovné stádo, a ještě něco navíc. Odchov vlastních náhradnic není zadarmo — samice dosáhne chovné zralosti v šesti až sedmi měsících, takže ji držíte asi 130 dní po běžném jatečném věku při zhruba 150 g krmiva denně, tedy dalších asi 20 kg krmiva plus prodej kusu, kterého jste se vzdali.
Práce je položka, kterou téměř každý domácí rozpočet nastaví na nulu. Penn State oceňuje provoz s 20 samicemi na 150–200 hodin ročně, tedy 7,5–10 hodin na samici. Rozpis FAO pro 100 samic to potvrzuje: připouštění 4 hodiny týdně, kontrola hnízd 3, manipulace s mláďaty 2, palpace 1 a hygiena 4 — 14 hodin týdně ještě před denním krmením. Při 8 hodinách na samici vyprodukujete asi 7,9 kg jatečného těla za odpracovanou hodinu, zhruba sedm a půl minuty na kilogram.
- Krmivo — 432 kg × 0,35 € = 151 € na samici za rok → 2,41 € na kg jatečného těla
- Náhradní samice — 1,12 × 30 € = 34 € → 0,54 € na kg jatečného těla
- Odpisy ustájení — 300 € ÷ 10 let = 30 € → 0,48 € na kg jatečného těla
- Veterina, podestýlka, voda, energie, reprodukce — ≈ 25 € → 0,40 € na kg jatečného těla
- Mezisoučet hotovostních nákladů — ≈ 240 € na samici za rok → 3,83 € na kg jatečného těla
- Práce — 8 hodin × 12 € = 96 € → 1,53 € na kg jatečného těla
- Plný ekonomický náklad — ≈ 336 € na samici za rok → ≈ 5,36 € na kg jatečného těla
- Pro měřítko: italská komerční studie, která práci vůbec nezahrnula, přesto vyšla na 1,54–1,66 € na kg živé hmotnosti
- V průmyslové ziskové funkci činila práce 18 % celkových nákladů a všechny fixní náklady dohromady 38 %
Co s číslem hýbe a kde se odhady mýlí
Každý řádek níže mění jednu proměnnou oproti základní variantě a zbytek drží pevně. Vyčnívají dvě věci: úhyn a konverze krmiva napáchají největší škodu a ani jedno není vidět, dokud rok neskončí, pokud si to nezaznamenáváte.
Všimněte si asymetrie v řádku úhynu. Když mláďata uhynou před odstavem, účet za krmivo samotné samice se nezmění — ona to už sežrala. Nárůst úhynu do odstavu tedy krátí výstup a přitom nechává asi čtvrtinu nákladu na krmivo nedotčenou, takže náklad na kilogram stoupá rychleji, než by naznačovala samotná ztráta kusů. V jatečné hmotnosti se skrývá podobná past: dřívější porážka zlepší konverzi ve výkrmu, ale tabulky výtěžnosti FAO ukazují, že jatečná výtěžnost s věkem roste, z 69,2 procenta v 9 týdnech na 72,1 procenta v 15 týdnech při jednom způsobu opracování. Prodej lehčího kusu vás stojí dvakrát.
Čtyři klasická podcenění vysvětlují většinu propadlých rozpočtů a každé z nich je problém evidence, ne znalostí: počítat granule jen pro výkrm, ale ne celoroční údržbu samice; dosadit loňský dobrý rok místo skutečného úhynu nebo rovnou nulu; ocenit vlastní práci na nulu; a zapomenout na náhradní samice. RabbitBreeder eviduje nákupy krmiva, počty živě narozených a odstavených u každého vrhu a úhyn podle příčiny, takže vaše konverze, míra odstavu i náklad na kilogram vycházejí ze skutečných záznamů, ne z optimistických předpokladů.
- Úhyn do odstavu 20 % → 25 %: ≈ 3 odstavená mláďata méně, ≈ 4 kg jatečného těla méně (−7 %); hotovostní náklad 3,83 € → ≈ 3,98 € na kg
- Konverze 4,0 → 4,5: +54 kg krmiva na samici za rok; náklad na krmivo 2,41 € → 2,72 € na kg jatečného těla (+13 %); hotovostní náklad 3,83 € → 4,13 €
- Cena krmiva +20 % (0,35 € → 0,42 €): náklad na krmivo 2,41 € → 2,90 € na kg jatečného těla; hotovostní náklad 3,83 € → 4,31 €
- Porážka při 2,2 kg místo 2,4 kg: výstup 63 → ≈ 57 kg jatečného těla (−8 %) a v nižším věku je i výtěžnost nižší
- Jedno živě narozené mládě navíc ve vrhu: ≈ +7 kg jatečného těla na samici za rok (+12 %); v jedné publikované ziskové funkci mělo živě narozené mládě váhu 15,7 € na kus
- Vyřazování samic 112 % → 150 %: ≈ +11 € na samici za rok při ceně 30 € za kus, plus mladší a méně prověřené stádo
Odkud plynou peníze a jak odbytový kanál určuje cenu
Roční produkce jedné samice může opustit chov ve třech velmi odlišných podobách a právě volba podoby mění výnosovou stranu všech výše uvedených propočtů. Živí králíci prodaní ze dvora se obracejí nejrychleji a vyžadují nejméně vybavení, ale nesou nejnižší cenu za kilogram, protože porážku, chlazení i riziko přebírá kupující. Opracované jatečné tělo prodané jako potravina nese nejvyšší cenu za kilogram a platí za to vybavením, chladicím řetězcem a evidencí, kterou proměna zvířete v potravinu vyžaduje. Chovný materiál je trh sám pro sebe: zvíře s rodokmenem a doloženou užitkovostí má několikanásobek své masné hodnoty, jenže kupujících je málo, rozhodují se pomalu a jdou po pověsti, takže nový chov umístí jen několik kusů ročně. Většina malých provozů nakonec kombinuje všechny tři kanály, místo aby žila z jednoho.
Který z těch kanálů máte skutečně otevřený, je otázka právní, nikoli ekonomická, a odpověď je vázaná na jurisdikci: co smí chovatel porazit a komu to smí prodat, určují místní předpisy, ne jedno univerzální pravidlo. Proto má téma vlastní text, a ne odstavec v kalkulaci — náš doprovodný článek o tom, kam prodat králičí maso, bere kanál po kanálu, vykládá pravidla, která pro něj platí, a uvádí, kolik obvykle platí každý typ kupce. Vyřešte to dřív, než koupíte klece, protože právě to rozhoduje, kterou ze tří výše uvedených příjmových linií si vůbec můžete zanést do plánu.
Takže vyplatí se chov králíků na maso?
Záleží téměř výhradně na tom, jestli oceňujete vlastní práci, a na tom, kolik platíte za krmivo. Tyto dvě proměnné rozhodují víc, než kdy rozhodne plemeno, systém klecí nebo rytmus připouštění.
Pokud krmíte vlastní domácnost a nepočítáte si čas, odpověď je pohodlné ano: jedna samice s 63 kg jatečného těla ročně při hotovostním nákladu kolem 3,83 € za kilogram porazí většinu masa, které se dá koupit, a dvě samice se samcem položí na stůl asi 125 kg, tedy zhruba 2,4 kg týdně. Pokud prodáváte živé králíky ze dvora a stále si nepočítáte čas, marže je tenká, ale reálná. Oceňte práci skutečnou sazbou a kupujte pytlované maloobchodní krmivo a model nevyjde — a víc vrhů ho nezachrání.
Co ho skutečně zachrání, je užší, než většina doufá: nakupovat krmivo ve velkém nebo si ho míchat, držet úhyn do odstavu výrazně pod 20 procenty, vést polointenzivní rytmus a prodávat směs — maso, živá zvířata a doložený chovný materiál, aby nejcennější kanál odebral tolik kusů, kolik zvládne vstřebat. Měřítko pomáhá lepším nákupem krmiva a produktivitou práce, ale poměry nemění. Propočítejte tento model vlastními cenami dřív, než vážete kapitál: fyzické poměry jsou zde napříč regiony stabilní, peníze ne.
- Maso pro domácnost, práce nezapočtená: jednoznačně se vyplatí při ≈ 3,83 € na kg jatečného těla hotovostních nákladů
- Prodej živých kusů ze dvora, práce nezapočtená: tenké, ale v plusu
- Jakýkoli kanál s prací za skutečnou sazbu plus pytlované maloobchodní krmivo: nevyjde
- Co funguje: velkoobchodní krmivo, úhyn pod 20 %, polointenzivní rytmus, smíšené prodejní kanály
- Co nefunguje: jen tlačit na počet vrhů
Časté dotazy
Kolik masa je z jednoho králíka?
Králík o živé hmotnosti 2,4 kg dá zhruba 1,35–1,4 kg jatečného těla připraveného ke kuchyňské úpravě. Tabulky výtěžnosti FAO pro králíky ve stáří 10–12 týdnů uvádějí 59,4 procenta u komerčního hybrida, 58,4 procenta u kalifornského a 57,2 procenta u novozélandského bílého, a to s odstraněnou hlavou, vnitřnostmi a běhy. Starší způsoby opracování, kde hlava zůstává, vykazují kolem 65 procent, takže vždy ověřte, k jakému způsobu se údaj vztahuje, než ho začnete srovnávat.
Kolik samic potřebuji, abych uživil rodinu?
Při zhruba 63 kg jatečného těla na samici za rok v polointenzivním rytmu dají dvě samice a jeden samec asi 125 kg ročně, tedy 2,4 kg týdně — to pokryje většinu masné spotřeby rodiny. Třetí samice dává rezervu na roky s vysokým úhynem nebo když samice nezabřezne, což bývá právě to, co rozbije těsně spočítaný plán.
Kolik krmiva je potřeba na kilogram králičího masa?
Počítáno veškeré krmivo sežrané celým provozem, FAO uvádí u dobře vedených chovů 4 kg granulí na kilogram prodané živé hmotnosti a u nejlepších 3,6 kg. Vztaženo na prodejné jatečné tělo místo živé hmotnosti to je 5,9–6,7 kg krmiva na kilogram masa. Vynásobte vlastní cenou krmiva a získáte největší nákladovou položku provozu: v jedné komerční studii tvořilo krmivo 66,7 procenta celkových nákladů.
Je chov králíků na maso výdělečný?
Pro vlastní spotřebu ano: hotovostní náklad v uvedeném modelu je asi 3,83 € za kilogram jatečného těla. Pro komerční prodej je marže opravdu tenká, protože krmivo dominuje a práce je vzhledem k výstupu náročná — zhruba 7 až 10 hodin na samici za rok. Většina malých chovů podceňuje dvě položky: celoroční krmivo samice, které jde bez ohledu na to, jestli odchovává vrh, a úhyn do odstavu, který v evropských chovech činí v průměru asi 20 procent. Opravte obojí a obraz bude poctivý, ne povzbudivý.
Můžu legálně prodávat králičí maso ze svého chovu?
Nějaká cesta je otevřená téměř vždy, ale která, závisí zcela na tom, kde jste. Porážka pro vlastní domácnost je omezená nejméně; prodej živých zvířat je další stupeň; prodej masa jako potraviny je ze všech tří upravený nejpřísněji. Podrobnosti stanoví národní právo, ne jedno univerzální pravidlo, takže kalkulace na to neodpoví — náš doprovodný průvodce tím, kam prodat králičí maso, bere kanály jeden po druhém a poslední slovo má národní úřad pro bezpečnost potravin, dřív než začnete plánovat příjem z masa.
Zdroje
- Vládní zdrojFAO — The Rabbit, chapter 1: World production and trade (feed conversion, protein return)
- Vládní zdrojFAO — The Rabbit: slaughter yield and feed conversion tables
- Vládní zdrojFAO — The Rabbit, chapter 2: Nutrition and feeding
- Vládní zdrojFAO — The Rabbit, chapter 7: Rabbitry management (cycle, mortality, culling, labour)
- UniverzitaPenn State Extension — Rabbit Production
- UniverzitaUtah State University Extension — Rabbit Breeding and Management: A Guide for Producers
- Recenzovaná studieCartuche, Pascual, Gómez & Blasco (2014) — Economic weights in rabbit meat production, World Rabbit Science 22(3): 165–177
- Recenzovaná studieMondin, Trestini, Trocino & Di Martino (2021) — The Economics of Rabbit Farming, Animals 11(11): 3040
- Recenzovaná studieDalle Zotte (2014) — Rabbit farming for meat purposes, Animal Frontiers 4(4): 62–67
Článek popisuje publikované produkční ukazatele a propočtený nákladový model. Nejde o veterinární, právní ani finanční poradenství. S jakoukoli zdravotní otázkou se obraťte na licencovaného veterinárního lékaře a před porážkou nebo prodejem králičího masa si ověřte pravidla u národního úřadu pro bezpečnost potravin.